Pro výrobu vlastních sektů jsem se rozhodli již před několika lety, ale vzhledem k délce jejich výroby je Vám blíže představujeme až nyní, kdy můžeme ochutnat již druhou generaci. K myšlence vlastních sektů nás dovedla nejen naše láska k bublinkám, ale rovněž zápal pro zkoušení nových technologií. Jelikož máme rádi výzvy, rozhodli jsme se pro ten nejsložitější, ale nejkrásnější způsob výroby sektů, a to tradiční metodu druhotného kvašení v láhvi, stejně jako v Champagni.

Jedná se o složitý a dlouhý proces, který z velké části probíhá u nás na vinařství, ale vzhledem k potřebě speciálních technologií využíváme služby externí firmy z Kobylí. Nejprve tedy vyrobíme klasické tiché víno, které však musí mít nižší alkohol a vysokou kyselinu, tudíž se hrozny sbírají velmi brzy.

Poté, co je víno vyškoleno a připraveno, odvezeme jej do Kobylí, kde je stočeno do lahví a je přidán tirážní likér (směs cukru a kvasinek). Láhve se uzavřou korunkovým uzávěrem a převezou se zpět k nám do vinařství. Zde probíhá druhotné kvašení (cca 6 až 8 týdnů při teplotě kolem 18°C), kdy vzniklý CO2 promění tiché víno ve víno šumivé. Ve vodorovné poloze víno zraje nejméně 9 měsíců na kvasinkách, které se rozkládají a obohacují tak víno o specifickou chuť a vůni. Naše sekty zrají více něž 9 měsíců a poté co usoudíme, že jsou dostatečně nazrálé, odvezeme je opět do Kobylí, kde proběhne poslední fáze výroby, a to setřesení a odstřelení sedliny. Tím se dostanou ven všechny sedimenty, láhev se doplní expedičním likérem (směs vína a cukru v kategorii extra brut až doux). Ve výsledku jsou láhve uzavřeny korkovou zátkou a zabezpečeny drátěným košíčkem.

A jaké sekty tedy u nás můžete ochutnat? První sekt jsme založili na podzim roku 2017 a jednalo se o rose z Frankovky. Po jeho odstřelení nás čekalo velmi milé překvapení jak v samotné kvalitě a pitelnosti sektu, tak také ve velmi pozitivních ohlasech prvních zákazníků. Proto jsme v roce 2018 založili nejen rose sekt, ale i bílý sekt z klasických odrůd používaných v Champagni – chardonnay a rulandské modré. Oba sekty jsou Brut, ale rosé sekt má ovocité a svěží tóny, zatímco v bílém CHARMu se více projevuje nazrávání na kvasničných kalech s tóny jako toast a těsto.

Zpět na další články