Na vinici už není jediný hrozen, a proto se můžeme ohlédnout za letošním vinobraním. Jako vždy jsme jej zahájili Muškátem moravským na naší malé mařatské vinici u vinařství, a to již na konci srpna. Následovalo Chardonnay a Frankovka, u kterých bylo třeba podchytit nízké cukry a vysoké kyseliny, neboť se z nich připraví víno pro náš sekt.

Vinobraní ve Bzenci Vinobraní ve Bzenci

Díky krásnému počasí jsme ostatní hrozny nechaly dále se vyhřívat na sluníčku, a to pravé vinobraní začalo až ke konci září. A byl to šrumec! Rychle posbírat Rulandské bílé u vinařství, s tím máme letos velké plány, neboť jej budeme krášlit na kvasnicích. Následovaly velké téměř celodenní sběry ve Bzenci – Müller, Rulandské šedé a Hibernal. U Hibernalu jsme si letos se sběrem pospíšili, neboť jsme jej chtěli v pozdním sběru. S cukry 23,6° NM to bylo opravdu těsné.

Milé překvapení nás čekalo na naší mladé vinici v Újezdci, která nám dala panenskou úrodu Pálavy, takže naše nabídka vín bude opět pestřejší.

 Mladý vinohrad v Újezdci a panenská Pálava

V říjnu jsme se ještě museli poprat s našimi objemnými odrůdami – Tramínem červeným a Sylvánským zeleným. Obzvláště sběr Sylvánského se může zdát nekonečný, protože díky velmi mohutným hroznům a hustým střapcům naplníte jeden kbelík v pohodě z jedné hlavy. V případě Ryzlinku rýnského je sběr rovněž zdlouhavý, protože se jedná o nejvíce zastoupenou odrůdu a jako jediná roste ve všech našich vinicích.

 Již opravdu podzimní počasí pro sběr ryzlinku v Polešovicích 

Na konci října už zbývalo pouze bzenecké Chardonnay, v Újezdci si na něm bohužel pochutnali špačci a zvěř. Ale to nevadí, něco se té přírodě přece musí obětovat a vrátit. Nakonec přišlo na řadu naše červené – Dornfelder a Lagrain ve Bzenci. Zejména Dornfelder byl letos velice krásný s obrovskými tmavě modrými hrozny na velkých střapcích.

Dornfelder ve Bzenci

Letošní úrodu lze zhodnotit velmi pozitivně, sluníčko přálo vyzrálosti hroznům, ale přesto se udržely slušné kyseliny. Ačkoli byl podzim relativně bohatý na srážky hrozny byly v krásné kondici. Letos bylo prostě radost chodit do vinice.

Zpět na další články