SHARE

Vinohrad v Bzenci

 Největší vinice o rozloze 1,7 ha se nachází ve staré vinařské obci Bzenec, kde je pěstování vinné révy doloženo již ve 12. století. Bzenec je proslaven pěstováním Ryzlinku rýnského. Z něho pochází víno Bzenecká lipka. Ryzlinky zde jsou typické zlatavou barvou, svěžími medovými tóny a lipovou vůní. Tuto typiku je možné nalézt i v našem ryzlinku z tohoto vinohradu.

 
Vinice se nachází v nadmořské výšce 292 metrů severně od Bzence na svahovitém terénu s větším prouděním vzduchu, které chrání vinice před brzkými jarními mrazíky a vytváří optimální podmínky pro zdravé a kvalitní hrozny. Půda na vinici je těžká, jílovitá černozem na mohutném podloží spraše s kombinací propustného písčitého podloží.
Horní hory v Bzenci
ZALOŽENÍ VINICE

Založení vinice na bzenecké trati Horní Hory nebylo jednoduché. Na zakoupených pozemcích byla vinice na jedné pětině, a to ještě v žalostném stavu, připomínajícím zarostlou džungli. Zbytek vinice byl nově vysazen na „zelené louce“ odrůdami Chardonnay, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Sylvánské zelené, Tramín červený, Hibernal, Müller Thurgau a Dornfelder. Panenskou odrůdu jsme sbírali v roce 2017. Kromě toho jsme zde na zkoušku vysázeli také italskou odrůdu Lagrein, ta dává temně zabarvená červená vína s velkým množstvím polyfenolů. Víno je vhodné ke zrání v barikových sudech. Výtečné červené víno tmavé barvy a plného těla nám z této vinice dává Dornfelder.

 
PÉČE O VINOHRAD A NOVÉ POSTUPY

Na vinici se snažíme pěstovat odrůdy, které jsou pro dané místo typické nejen vzhledem ke geologickým a klimatickým podmínkám, ale rovněž i k tradicím. Prosazujeme ale také pokrokové postupy, proto na našich nově vysázených vinicích lze nalézt i odrůdy odolné proti houbovým nákazám. Vinná réva je opečovávaná ručně. Práce probíhají po celý rok a začínají již zkraje jara řezem révy. 

Réva je pěstována na středním vedení s řezem na jeden tažeň s minimálním počtem oček s cílem nadmíru nezatěžovat keře a podpořit tak kvalitu hroznů.

Vice informací
Grape icon

Ryzlink Rýnský

Tato vinice dává ryzlink s vůní meruňky, zeleného jablka a pro bzenecké vinice typickou vůní lipového květu. V chuti je toto víno plné s osvěžující a pikantní kyselinkou. Víno má světle zelenkavě-žluté zbarvení a silný potenciál pro zrání v lahvi. Pří zrání dosahuje víno až zlatožlutých odstínů. 

Grape icon

Rulandské šedé

Velmi oblíbené rulandské šedé je víno je se zlatožlutou barvou. Rulandské čedé je elegantní hebké a plné víno s pomerančovými tóny, s dojmem medovosti a chlebovosti ve vůni a s dlouhotrvající dochutí, podtrženou vyšší kyselinkou.

Grape icon

Lagrein

Na zkoušku vysázeli také italskou odrůdu Lagrein, ta dává temně tónovaná červená vína s velkým množstvím polyfenolů. Víno je vhodné ke zrání v barikových sudech. Odrůda Lagrein pochází z Jižního Tyrolska, ale velké oblibě se těší třeba i v Austrálii.

Z této vinice