SHARE

Polešovická vinice

Naše nejstarší vinice z roku 1968 na viniční trati Míšky. Je to vinice s malebným výhledem na polešovickou kostelní věž a na hřebeny Bílých Karpat. Stáří keřů nemá negativní vliv na kvalitu vína, ba naopak. Je zde stále možné najít klon původního Ryzlinku rýnského, ze kterého se vyrábí proslulá Bzenecká lipka. I náš ryzlink z této vinice se pyšní vůní připomínající lipový květ s medovými podtóny. Stáří a původnost tohoto vinohradu je významná pro vinohradnictví na Moravě. Enoglogové ze společnosti EPS zde odebraly vzorky pro zachování Moravských kvasinek, které dále užíváme při kvašení vína. Půda ve vinici je hlinitá s příměsí jílu v podloží a velmi dobře zadržuje vodu. Vinice se rozprostírá v nadmořské výšce 227 metrů a je orientována na jihovýchod. Ze severu chrání vinici pohoří a kopcovitý terén napomáhající častějšímu proudění teplého jihovýchodního vzduchu. Na vinici lze kromě ryzlinku nalézt i Sylvánské zelené, Tramín červený, Rulandské bílé a Zweigeltrebe.

Polešovice
TYPICKÉ ODRŮDY

Na vinicích se snažíme pěstovat odrůdy, které jsou pro dané místo typické nejen vzhledem ke geologickým a klimatickým podmínkám, ale rovněž i k tradicím. Prosazujeme ale také pokrokové postupy, proto na našich nově vysázených vinicích lze nalézt i odrůdy odolné proti houbovým nákazám.

 

RUČNÍ OPEČOVÁVÁNÍ

Vinná réva je opečovávaná ručně. Práce začínají již zkraje jara řezem révy a končí podzimní sklizní. Pouze ruční sklizeň hroznů nám umožňuje dohlížet na prvotřídní kvalitu a vytřídit nevhodné hrozny již na vinici.

Při péči o naše vinice jsou pro nás důležité i ekologické aspekty a zachování biodiverzity. Snažíme se zařadit prostředky biologické a biotechnické ochrany ošetřování vinné révy.

Na nových vinicích byly vysázeny směsi na ozelenění meziřadí, což má zejména omezit degradaci a korozi půdy, zlepšit nabídku živin a rovněž podpořit biodiverzitu na vinici. Současně je ve vinici využíván i černý úhor k dostatečnému prokypření půdy.

Réva je pěstována na středním vedení s řezem na jeden tažeň s minimálním počtem oček s cílem nadmíru nezatěžovat keře a podpořit tak kvalitu hroznů.

Vice informací
Grape icon

Tramín červený

Suchý tramín z této naší nejstarší vinice má zlatavě žlutou barvou. Jeho vůně je výrazná kořenitá s tóny tropického a exotického ovoce, i s tóny čajové růže. V chuti můžeme najít stopy medu, při vyšší zralosti až olejnaté tóny s vyšším extraktem. Dochuť je dlouhá květinově doznívající na patře

Grape icon

Ryzlink rýnský

Suchý ryzlink z naší vinice v Polešovicích se pyšní typickým ryzlinkovým aromatem. V chuti pak můžeme dále hledat zelené jablko, kdouli nebo i citronovou kůru. Pro tento ryzlink byly použity kvasinky izolované z hroznů pocházejících přímo z této vinice, díky nimž se ve víně odráží charakter místa. 

Grape icon

Sylvánské zelené

Sylvánské je příjemně pitelné víno se světle zelenou barvou a s lehkými tóny zeleného angreštu. Velmi oblíbená odrůda, která zažívá svou renesanci. Je to neutrální víno, které nenarušují chuť jemných jídel. Sylvánské je jedna z nejstarších odrůd, kterou zmiňují historikové už v prvním století po Kristu.

Z této vinice