SHARE

Farská zahrada

Naše domovská vinice se nachází na viniční trati Soví hora přímo za areálem vinařství. Víno má v Mařaticích dlouhou tradici, první písemné zmínky pocházejí už z 16. století, a byly spjaty s nedalekým velehradským klášterem. Odkaz této historie je zde stále patrný, místními jsou viniční tratě nazývány Farská zahrada.

Vinice je v nadmořské výšce 215 m s jihovýchodní orientaci a jílovitou půdou. Od severu je chráněna kopcovitým terénem, tvořící mikroklima bez proudění vzduchu, podporující vyšší denní teploty. To má pozitivní vliv na tvorbu výjimečných aromatických látek v hroznech. Na této více než třicet let staré vinici pěstujeme tradiční místní odrůdy Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Muškát moravský. Vína se pyšní krásným aroma.

Soví hora v Mařaticích
TYPICKÉ ODRŮDY

Na vinicích se snažíme pěstovat odrůdy, které jsou pro dané místo typické nejen vzhledem ke geologickým a klimatickým podmínkám, ale rovněž i k tradicím. Prosazujeme ale také pokrokové postupy, proto na našich nově vysázených vinicích lze nalézt i odrůdy odolné proti houbovým nákazám.

 

RUČNÍ OPEČOVÁVÁNÍ

Vinná réva je opečovávaná ručně. Práce začínají již zkraje jara řezem révy a končí podzimní sklizní. Pouze ruční sklizeň hroznů nám umožňuje dohlížet na prvotřídní kvalitu a vytřídit nevhodné hrozny již na vinici.

Při péči o naše vinice jsou pro nás důležité i ekologické aspekty a zachování biodiverzity. Snažíme se zařadit prostředky biologické a biotechnické ochrany ošetřování vinné révy.

Na nových vinicích byly vysázeny směsi na ozelenění meziřadí, což má zejména omezit degradaci a korozi půdy, zlepšit nabídku živin a rovněž podpořit biodiverzitu na vinici. Současně je ve vinici využíván i černý úhor k dostatečnému prokypření půdy.

Réva je pěstována na středním vedení s řezem na jeden tažeň s minimálním počtem oček s cílem nadmíru nezatěžovat keře a podpořit tak kvalitu hroznů.

Vice informací
Grape icon

Muškát moravský

Z naší mařatické vincie pochází výrazně aromatický muškát se svěžím muškátovým aroma, v chuti lehčí s nižším obsahem kyselin a menším zbytkovým cukrem. Světle žlutá barva. Toto víno sbíráme v malém vinohradě přímo u vinařství. Muškát moravský je vhodný do cuvée i k výrobě sektů.

Grape icon

Rulandské bílé

V malém vinohradě přímo za vinařstvím pěstujeme také Rulandské bílé. Je to víno s jemnými květinovými tóny a zlatavě zelenožlutou barvou, která má plnou chuť s příjemnou svěží kyselinkou. Rulandské bílé je starobilá odrůda šlechtěná v 19. století v Alsasku.

Grape icon

Ryzlink rýnský

Tato třicet let stará vinice dává ryzlink s vůní meruňky, zeleného jablka, který je výrazný svojí kvalitou a každý rok z ní máme jen velmi limitoanvý počet lahví.  V chuti je toto víno plné s osvěžující a pikantní kyselinkou. Víno má světle zelenkavě-žluté zbarvení a silný potenciál pro zrání v lahvi. 

Z této vinice